Lev som ni lär, Högskolan i Borås!
Högskolan i Borås vägras replik av Dagens Nyheter efter Malin Siwes elakheter om bloggkursen på Borås Högskola. Nu är detta inget märkvärdigt i sig.
DN är en Stockholmstidning som framförallt är till för inflytelserika 08-hojtare.
Men att Högskolan i Borås inte lever som man lär och lägger ut kritiken på en blogg är minst sagt amatörmässig. I stället går man in och valsar på en politikerblogg.
Se även Axess. Samt intervju med kursansvarig, Monica Lassi.
Det största misstaget är att Högskolan utbildar bloggare!
Bloggosfären vill knappast vara undertryckt av någon officiell orgnisation som Högskolan är.Den stora nackdelen med offentliga bloggare är att de vurmar för staten och att samhället skall representeras av statliga institutioner.I stil med att det finns två unga kvinnor som i Borås just har tagit hjälp av Borås Tidning för att få den medieuppmärksamheten som de uppenbarligen ej kan få på egen hand, vilket visar just på att de ej har något att säga.
Se själva på
borasbloggenvilket visar i all sin tydlighet att de själva inte har något att säga.Milred Kovaloaski svarar: Din länk fungerar inte. Därför borttagen. Två unga tjejer? Är det Mona i farten nu igen. Klart som korvspad att all form av kommunikation kan läras ut på högskolor. Om sedan svenska högskolor har korkade lärare är en annan sak.
Mikael Andersson,gbg med Boråsrötter
12 september, 2009 vid 16:24